Proč je kozí kolostrum účinnější než kravské?

Kolostrum neboli mlezivo je prvotní mléko, které těsně po porodu pro svá mláďata vylučují všechny samice savců. Tato zázračná tekutina obsahuje spoustu cenných látek, díky kterým si organismus novorozeněte buduje svou obranyschopnost. Díky svým zázračným účinkům na lidskou imunitu se kozí kolostrum nedá srovnat s žádným jiným doplňkem stravy určeným k posílení imunity, a to ani kravským kolostrem. Proč je kozí kolostrum účinnější než to kravské?

 Méně bílkoviny kaisen

Bílkovina kasein je protein, který se nachází v mléce. V kravském mléce tvoří zhruba 80 % všech mléčných bílkovin. V lidském těle je hůře stravitelný a uvádí se, že až 60 % obyvatelstva mléčnou bílkovinu není schopno strávit. Konzumací kravského mléka pak enormně zatěžují játra, která musí nestrávené bílkoviny odbourávat. Malé děti (podle některých výzkumů je to až 7 % kojenců) trpí alergií na mléčnou bílkovinu. Tato nežádoucí imunologická reakce se u nich projevuje trávícími problémy – bolestí břicha a průjmy, kožními problémy, podrážděností a mohou se objevit také problémy s dýcháním. Kozí mléko má v porovnání s kravským nižší obsah α-s1 kaseinu a vyšší obsah α-s2 kaseinu, a proto bývá mnohými alergiky na bílkovinu kravského mléka výborně tolerováno.

KozaVsKravaTick

Buduje imunitu 

Každé mléko obsahuje růstové faktory, které zajišťují, aby tele, kůzle nebo jiné mládě vyrostlo. Kozí mléko oproti kravskému obsahuje pouze zlomek růstových faktorů. Kráva je velké zvíře, telata narozdíl od kůzlat rostou velmi rychle, proto je růstových faktorů v kravském mléku více. Účinky kozího mléko jsou unikátní v tom, že podporují imunitní systém. Kozí kolostrum je něco nositel informace, je to velká, nesourodá skupina různých imunitních látek a informačních molekul, které jedinci (ať už je to kůzle nebo člověk) předávají informaci, jak má imunitní systém fungovat.

 

Obsahuje velké množství biologicky aktivních látek

Kozí kolostrum obsahuje imunoglobuliny, vitamíny, cytokiny, minerály, růstové faktory, antivirové a antibakteriální látky a mnoho dalších. Oproti kravskému kolostru má kozí kolostrum vyšší poměr:

Vitamínu D – významný pro silné kosti, mozkovou aktivitu a pro správné fungování imunity

Vápníku (až o 30 % více) – odpovídá za zdraví kostí a zubů, ovlivňuje činnost svalů, podílí se regulaci srdečního rytmu. Lidé, kteří mají náročnější nároky na organismus jako jsou profesionální sportovci nebo těhotné ženy, by měli zvýšit příjem vápníku, který je kvůli časté intoleranci na kravské mléko vhodné doplňovat kozí mléčné výrobky

Fosforu – stejně jako vápník podporuje zdravé kosti a zuby, je také potřebný pro správnou funkci mozku a nervové tkáně

Omega 3 nenasycené mastné kyseliny – jsou důležité pro správnou činnost mozku, růst a vývoj, snižují riziko kardiovaskulárních chorob, mají protizánětlivé účinky a mohou snižovat riziko vzniku chronických chorob, jako jsou artritidy a zhoubné nádory

Omega 6 nenasycené mastné kyseliny – pomáhají při tvorbě tkáňových buněk, jejich nedostatek způsobuje ekzémy, vyrážky, anémii a zhoršené hojení ran

 

Pomáhá při stresu

Kozí kolostrum přirozeným způsobem dodává tělu serotonin a dopamin, tedy látky navozující pocit radosti a vyrovnanosti. ”Pravidelné pití kozího mléka podporuje nervový systém a pomáhá při potížích jako jsou stres, úzkosti nebo poruchy koncentrace,” dodává MUDr. Radan Gocal.

 

Kozy jsou chovány na pastvě s volným výběhem

Pro zdraví koz je zásadní, v jakých podmínkách jsou chovány. Vzhledem k rozdílným podmínkám chovu koz a krav bývá kozí mléko kvalitnější. Kozy jsou na pastvě mnohem častěji a pasou se jen těmi nejšťavnatějšími částmi trávníku. Ještě raději si smlsnou na bylinkách, větvičkách nebo kůrách stromů. Tato vegetace mlezivu propůjčuje jedinečné vlastnosti. Kozí kolostrum odebíráme pouze z farem s volným výběhem, kde mají kozy volný přístup ke své přirozené stravě a díky ní mají šanci si vybudovat silný imunitní systém.

IMG_7274-600x400

Kozy ve volném výběhu na farmě Člupy, od které odebíráme mlezivo

IMG_6993-600x400

Kozy si pochutnávají na větvičkách stromů (Dvůr Hranečník)

Kozí kolostrum obsahuje látky s protirakovinnými účinky

Koza a žralok jsou údajně jediná zvířata, která netrpí rakovinou. I proto je kozí mléko považováno za to nejzdravější mléko. Někteří lidé tvrdí, že jim pomohlo v boji s onkologickým onemocněním, zatím však neexistuje žádná vědecká studie, která by toto tvrzení potvrdila. Je však prokazatelné, že kozí mléko působí na výstavbu a obnovu buněk. Obsahuje látku Ubichom 50, která patří do skupiny látek chránících buňky před rakovinou. Zajišťuje látkovou výměnu v buňce a chrání ji před předčasným odumřením.

 Už chápete, proč se pro všechny jeho zázračné vlastnosti kozímu kolostru říká biologické zlato nebo elixír dlouhověkosti? 🙂

Kombi_3_Transparent-282x300

TIP: Zajímavou alternativou kozího kolostra je Kombi kolostrum, které obsahuje 70 % kravského a 30 % kozího kolostra. Je vhodné při prevenci nebo méně závažných problémech.