Prevence proti chřipce: 5 tipů, jak se jí vyhnout

Chřipka může trvat až deset dní a úplné uzdravení i celý měsíc. Mezi příznaky patří horečky, bolest hlavy a svalů a další projevy. Zvlášť na podzim v období chřipkových epidemií je načase nastartovat svůj imunitní systém a dodržovat několik pravidel, abyste pokud možno chřipku vůbec nedostali. Jak na to, aby vás letos neskolila? Máme pro vás 5 tipů na to, jak se před chřipkou chránit.  

1. Posilujte svoji imunitu

Správně fungující imunitní systém dokáže rozpoznat a zničit viry v lidském těle tak, aby se chřipka vůbec neprojevila. Pokud i přesto onemocníte, váš imunitní systém ovlivní také to, jak dlouho a jak moc vás chřipka bude trápit. Jaké látky imunitě nejvíc pomohou? 

  • Imunoglobuliny – protilátky, které mají schopnost navázat a odstranit cizorodé látky z těla.
  • Laktoferin – hlavní regulátor obranyschopnosti organismu, zabraňuje množení bakterií – má důležité antibakteriální, fungicidní a antivirové účinky, funguje jako skvělá ochrana proti infekcím
  • Cytokiny – slouží ke koordinaci funkcí imunitních buněk
  • Vitamíny a minerální látky – hlavně vitamíny C, D3, E, B komplex, zinek, vápník a draslík. Třeba takový vitamín C doporučujeme doplňovat v nejlépe vstřebatelné liposomální formě
  • Polypeptidy – udržují imunitu v rovnováze

 

Věděli jste, že kozí kolostrum je imunoglobulinů plné? Vsaďte na doplňky stravy, které opravdu fungují.

imunoglobuliny

Jak kolostrum dávkovat?

V chřipkové sezóně doporučujeme preventivně užívat 1 tobolku kozího kolostra 2× denně.
V případě, že pocítíte první příznaky, nebo se chřipka projeví naplno, zvyšte dávky až na 5 tobolek 3× denně.

 

2. Vsaďte i na přírodu

Nezapomeňte při chřipce kromě klasických léků na sílu přírody. Česnek, křen, med, zázvor nebo bylinkové čaje a obklady dokážou podpořit tělo v boji proti virům a posílí obranyschopnost i při bakteriálních infekcích. Zázvorový čaj s medem a citronem nebo třeba silnou česnekovou pomazánku můžete zařadit i preventivně. Šípky nebo paprika jsou pak plné vitamínu C, který spolu s kolostrem pomáhá posílit imunitu nejen proti chřipce, ale třeba i proti nachlazení. Jak poznat rozdíl? Přečtěte si článek.
prirodni-lecba-chripky

3. Vyhýbejte se uzavřeným prostorům a pravidelně větrejte

Chřipka se šíří kapénkově, tedy vzduchem. V nevětraných budovách, kde se navíc často používá klimatizace jako topení, se pak šíří velmi rychle. Nejčastějšími místy, kde se můžete chřipkou nakazit, jsou supermarkety, MHD nebo bary a kulturní zařízení. Jak se chřipce vyhnout? Do práce jděte pěšky, potraviny si nakupte přes internet a pokud už musíte, snažte se omezit kontakt s cizími lidmi a dodržujte bezpečné vzdálenosti.
Pokud to jde, pravidelně větrejte (a to i doma) – ideálně krátce a intenzivně, aby se vzduch v místnosti vyměnil. Pozor ale na průvan. Pomoci může i zvlhčovač vzduchu, protože suchý vzduch dráždí ke kašli, který přispívá k šíření virů a bakterií.

3. Myslete na svůj životní styl

Ve zdravém těle… však to znáte. Abyste do chřipkové sezóny vstupovali s opravdu silným imunitním štítem, dbejte na základní poučky: pravidelný pohyb, dostatek spánku, pestrá a zdravá strava nebo třeba otužování. To všechno pomůže tělu k celkovému zdraví. Nevíte, jak začít s otužováním? Stačí kliknout sem

priciny 

5. Ruce si umývejte alespoň 20 vteřin

Mýdlo je kámoš! Prosté mytí rukou je jednou z nejúčinnějších preventivních opatření. Aby vás virus napadl, musí se přenést přes sliznici (ústa, nosní dutina). A právě rukama se těchto míst dotýkáme častěji, než si myslíme. Při chřipkové epidemii si na mytím rukou dejte opravdu záležet – umývejte si je několikrát denně, a to zejména před jídlem, po návratu z toalety, po manipulaci s penězi, po cestě městskou hromadnou dopravou a vždy jako první věc při návratu domů. Abyste chřipkové viry či zákeřné bakterie úplně zlikvidovali, ruce omývejte teplou mýdlovou vodou až po zápěstí po dobu alespoň 20 vteřin.